Tam kde je prostor otevřený, použijeme k zalévání rotační postřikovače. Někdy se jim říká také turbínový, podle mechanizmu, který otáčí hlavicí. Rotační postřikovače jsou výsuvné, instalované pod povrch (do terénu), nebo pevné, na stojánek (nevýsuvná hlavice Shrub).

Kde použít rotační postřikovače

Rotačních postřikovačů je celá řada, nejmenší pro zahrady jsou SRM, PGJ a PGP – PGP Ultra. Na členitější zahrady, kde se střídají otevřené plochy s užšími průchody, nasadíme raději rozprašovací postřikovače s tryskou A, nebo rotační tryskou MP Rotátor.

Pro otevřenou plochu trávníku, která je široká přes 10 m, využijeme postřikovače PGP Ultra a I-20.

Rotační postřikovače potřebují ke své práci vyšší tlak a průtok. Napojení k vodovodní přípojce je proto vhodné jen u těch menších rotačních postřikovačů.
Většinou se instalují tam, kde je jako zdroj vody použit vrt, studna, akumulační nádrž, ve spojení s vodárnou.

Pokud jsme nuceni použít přípojku z veřejného vodovodu, pomůžeme si posilovací stanicí, která zvýší tlak a průtok na požadované množství.

U velkých otevřených ploch parků, firem, fotbalových hřišť, nasadíme postřikovače řady „I“. Je jich více typů, I-25, I-40, I-60 a I-90.

Na závlahu fotbalového hřiště používáme postřikovače I-25 a I-40. Ty se osvědčily nejvíce. Jsou cenově dostupné a nemají velkou plochu hlavičky výsuvníku.

Na tyto postřikovače musíme mít vydatný zdroj vody o dostatečné kapacitě. Běžná vodovodní přípojka už nebude někdy dostačovat svým tlakem ani průtokem.

Pro rozsáhlejší parky, sportovní plochy a golfové areály jsou určeny postřikovače řady G-BLOCK, G-TTS a G-DIH.

Rotační postřikovače se vyrábí už řadu let. V průběhu času došlo ke zlepšení konstrukce a životnosti. Dříve se postřikovače vyráběly ve verzích výsečový a kruhový, dnes je většina modelů sestrojena jako dva v jednom. Umí toho také daleko víc. Určitě se u postřikovačů setkáte s termíny AUTOMATIC ARC RETURN – výsečová paměť, NON-STRIPPABLE DRIVE – nestrhnutelný protivandalní mechanizmus, nebo FLOSTOP – uzavření průtoku za provozu. Veškeré zmíněné postřikovače jsou značky HUNTER .