Nebojím se říct, že je to unikátní výrobek. Konstruktérům se podařil doslova husarský kousek při návrhu tak male rotační trysky MP Rotator.

Rotační tryska se skládá z pevné a rotační části. Rotační paprsky se tvoří v „jakoby prořezané“ pomaloučku rotující hlavičce, která se vysune jen pod tlakem vody.

  • Rozprašovací postřikovač s instalovanou tryskou MP Rotator 800 SR při zavlažování.
    MP Rotator 800 SR
  • Trysky MP Rotator pěkně pohromadě
    Všichni pohromadě

Tam kde se už dříve musel použít rotační postřikovač, můžeme dnes nasadit MP Rotator. Přesáhl totiž označení pro „malé a střední plochy“.

Jeho velkou výhodou je tlaková nenáročnost a nízká spotřeba vody. Hodí se tedy i tam kde je nízký tlak ve vodovodní přípojce, nebo pokud už máte slabší čerpadlo, kde by se daly rozprašovací postřikovače instalovat jen po několika kusech na sekci.

Významně nám pomáhá i při rekonstrukcích kde byly zvoleny nevhodné dimenze potrubí a tlak pro postřikovače je nízký.

MP Rotator - ucelená řada

Rotační trysky se dají kombinovat i s rotačními postřikovači. To má, obrovskou výhodu na větších zahradách kde přechází otevřené rozlehlé plochy trávníků do menších meandrů. Sekce se tak nemusí dělit na menší a větší části.

Rotační trysky MP Rotator - catalog Jak je vidět v katalogu všech 16ti vyráběných druhů trysek je z čeho vybírat. Od zavlažování menších ploch kde se hodí typ MP 800 SR, až po velké travnaté plochy na které nasadíme MP 3500. Nejmenší dostřik je 1,8 m a nejdelší  10,7 m.

MP Rotatory disponují speciální tryskou MP Corner do uzavřených rohů šípovitého tvaru, a obdélníkovou tryskou pro závlahu úzkých pásů ve 3 variantách, pravý roh - levý roh - střední pás. Spon obdélníkových trysek je vidět dobře na obrázku v jeho spodní části.

Jak už jsem zmínil, má nízkou spotřebu vody, doba zavlažování se tedy prodlouží (15 -18 min), což je obrovská výhoda, na rozdíl od rozprašovacích postřikovačů. Voda tak po trávníku nesteče a má delší čas na vsakování. To se hodí i u těžkých jílovitých podloží trávníků.

Hodí se i tam kde je více větrno, paprsky vodních proudů mají větší váhu a rychlost, odolávají tak více poryvům větru.

Rotační trysky májí v celku dlouhou životnost, i na místech s hodně tvrdou vodou vydrží asi 5 – 6 let. Na našich instalacích máme některé už i přes 10 let. Pochopitelně bude vždy záležet na obsahu minerálů ve vodě.
Plasty hlavičky jsou dobře stabilizované proti UV záření a konstrukce je na rozdíl od některých náhražek bytelná.

Tryska nemá ráda vertikutaci, (tu rozhodně nepřežije) a písek sypaný přímo na její horní rotační část při zakládání, nebo opravách trávníku. Nejlépe se jí daří v hustém trávníku, sekaném na správnou výšku. Pokud ji mechanicky nepoškodíte při údržbě trávníku, bude vám dlouho sloužit :-).

Rotační trysky MP Rotator jsou výrobkem firmy HUNTER