K dopravě vody pod tlakem se pro zavlažování a zásobování budov používají domácí vodárny, čerpací stanice, nebo jen samostatné čerpadlo. V případech kdy potřebujeme pouze zvýšit tlak v rozvodném potrubí, se instaluje posilovací stanice.
Na trhu je nepřeberné množství domácích vodáren, čerpadel a ovládacích prvků pro řízení čerpací techniky.
Vodárna by měla být navržena tak, aby byla schopna obsloužit všechny odběrné místa a zůstalo jí ještě trošku rezervní kapacity.

ŘEŠENÍ VODÁRNY NA MÍRU

Na rozdíl od zakoupeného hotového řešení, má vodárna navrhnutá a postavená na míru daleko víc předností. V rámci návrhu je řešena filtrace vody, ochrana proti chodu na sucho a regulace výtlaku na požadované množství vody a tlaku. V případě kdy budete vodárnu používat pro zavlažování i zásobování domku se často regulační část dělí na vysokotlakou pro zavlažování a nízkotlakou pro zásobování objektů. Dále rozdělíme větve pro sezónní a trvalý provoz.
Při stavbě vodárny se dnes častěji používají ponorná čerpadla. Na rozdíl od horizontálních čerpadel osazených na povrchu, nemají žádnou ztrátu při sání, jsou tichá, mají vyšší výkon a jejich motor je chlazen čerpanou kapalinou. Výjimku tvoří větší sportovní plochy, veřejné plochy, zemědělská závlaha a čerpání větších objemů vody.
Řízení vodáren, které v minulosti obstaral pouze tlakový spínač, se stává historii. Provoz i menších vodáren dnes řídí elektronika. Od jednoduchých prescontrolů až po frekvenční měniče, které díky poklesu cen mohou být nasazeny i pro domácí použití. Výhodou frekvenčního měniče je především přímá regulace otáček čerpadla a tím pádem i regulace dodávaného množství vody při stanoveném tlaku. Odpadá i nutnost použití objemných tlakových nádob, šetří se elektřina i životnost čerpadla.
Navrhneme a dodáme vodárnu podle aplikace použití přímo na míru.

AKUMULACE VODY

Nádrže na vodu se používají snad stovky let. Jejich úkolem je udržet zásobu vody v době jejího nedostatku. Většinou si každý představí nádrž na dešťovou vodu, která je i daleko lepší pro zavlažování. Jímky a nádrže se hlavně při zavlažování používají i k uchování vody ze slabších podzemních zdrojů, které se do ní postupně po menších dávkách přečerpávají.
Pro běžný rodinný domek postačuje retenční nádrž 5 – 10 m³, které jsou většinou plastové. Na větší plochy zahrad parkového typů, zahradnictví, fotbalová hřiště a skleníky už potřebujeme podzemní nebo nadzemní nádrž o kapacitě 20 – 30m³. Více menších nádrží se také propojuje do dosažení potřebného objemu.
Tyto akumulační nádrže už bývají betonové nebo kovové, podle způsobu jejích uložení. Při potřebě akumulovat množství vody v řádech stovek metrů krychlových se už vyplatí vybudovat vlastní rezervoár nebo rybník.
Rozšiřuje se také způsob budování podzemního zásobníku pomocí krechtů a voštinových bloků. Toto je řešení ekonomicky přístupné i pro velké objemy zadržované vody, stavebnicový způsob nemá v podstatě omezení v množství, které potřebujeme akumulovat.

Zástavba vodárny pro zavlažování do garáže.

Frekvenční měnič Archimedes a část rozvodů o něco složitější vodárny s automatickým přepínáním na obecní vodovod.

Vodárna pro závlahu, tlakový rozvod po zahradě a zásobování objektů. Zdrojem je vrtaná studna.

Retenční PE nádrž 5 m³.

Rekonstrukce starší betonové jímací nádrže která prolínala. Izolace fólii Fatrafol.

Výhody Vlastního Zdroje Vody

Zvyšte svoji nezávislost na veřejném vodovodu. Investice do vodárny má rychlou návratnost, ať už ji používáte k zavlažování, nebo zásobování nemovitosti.

Navrhneme a složíme vodárnu podle vašich potřeb
Ušetříte značné náklady za vodu z veřejného vodovodu
Rychlá návratnost při velké spotřebě vody
Pokrokové řízení vodáren zajistí plně automatizovaný provoz
Servis zajištěn formou periodických kontrol
Někde to bez vodárny prostě nejde

Stavíme řešení na míru. Odpovědět tedy konkrétní cenovou relací nelze. Radí Vám, však zpracujeme cenovou kalkulaci, která je zdarma.
Vodárna je soubor čerpadla, armatur, tlakové nádoby, elektroinstalace… Nejedná se o kompaktní řešení, které po par letech při závadě zahodíte celé. Jednotlivé komponenty lze měnit za nové. Životnost vodárny také závisí na jejím provozování a kvalitě vody.
Písek ve zdroji vody je celkem běžnou záležitostí. Někdy stačí vrtanou studnu vyčistit. V mnoha případech jde o písek, který se do vrtu dostává přímo z pramene. I tato situace má řešení. Bude záležet, jaké množství se v čerpané vodě skutečně nachází. Podle toho se musí zvolit technologie separace, která bude nejúčinnější.
Máte o vodárnu zájem?