Možnosti použití zavlažovacího systému při zalévání zahrady jsou široké. Když se řekne závlaha, většina lidí si přestaví zavlažování trávníku, jeho postřikováním a kropením pomocí postřikovačů, kropičů, zavlažovačů a rozprašovačů.
Na zahradě můžeme ale zavlažovat i výsadbu, vrostlé stromy, truhlíky, zelené stěny, skalky, skleníky a záhonky. Výjimkou není ani zavlažování přímo v interiéru a nemusí to být rovnou zimní zahrada. Často se zavlažují i zelené střechy, kde by vegetace bez zavlažování jistě dlouho nepřežila.
ZAVLAŽUJEME ZAHRADY - TRÁVNÍK
Nejčastější využití automatizovaného zavlažování je právě při zalévání trávníků zahrady. Ten kdo nějaký trávník zavlažoval, a podařilo se mu udržet travičku zelenou po celé léto, to jistě potvrdí. Závlaha by měla probíhat v pozdních večerních hodinách nebo brzo ráno.
Automatický závlahový systém se instaluje pod povrch, je tedy zcela neviditelný. Výsuvné postřikovače se montují v rovině terénu a najít je pouhým pohledem bez spuštění zavlažovacího procesu není v trávníku vůbec snadné. To má své výhody při sekání a další údržbě.
Instalaci zavlažování je nejvýhodnější provádět před realizací zahrady. Některé přípravné práce dokonce současně s výstavbou.
Zavlažování se dá samozřejmě doinstalovat i do starších zahrad kde se doposud kropilo hadicí, nebo se trávník nechal na pospas přirozeným srážkám. Ani instalace do udržovaného trávníku není problémem.
Výběr materiálu a komponent pro zalévání trávníků je tak bohatý, že uspokojí každou zahradu. Stejně tak způsoby ovládání a řízení závlahy.
ZAVLAŽUJEME ZAHRADY - VÝSADBA
Zavlažování výsadby je nejvíce nutné v čerstvě založené zahradě, nejméně první 2 roky, než výsadba zakoření. Ani po tom není na škodu keře a stromy čas od času zalít, hlavně v období dlouho trvajícího sucha a nedostatku deště. Rozdíl je patrný i při instalaci zavlažování do starších kvetoucích keřů. Při dostatku vláhy a půdní vlhkosti kvetou i za velkého sucha a vysokých teplot.
Do výsadeb se zavlažování provádí převážně kapkovacím potrubím vedeným na povrchu mezi výsadbou. Bývá zasypáno mulčem, nebo kačírkem. Větší keřové skupiny a skalky se také zavlažují rozstřikem a mlžením shora. Často se oba způsoby zavlažování kombinují, kapkovací potrubí poslouží k závlaze kořenového systému a postřik s hora smyje prach a ochladí keře v teplých letních nocích.
Výhody Automatického Zavlažování
Z opakované činnosti se časem vytratí radost. Stejně tak je tomu i u každodenního opakovaného zalévání trávníku. Dopřejte sobě i svému trávníku dostatek radosti.
Úspora času potřebného každý den k zalévání
Rovnoměrná a pravidelná závlaha trávníku a výsadby
Šetření vodou zaléváním v nočních hodinách
Plně automatický provoz závlahy po celou sezónu
Jednoduché a přehledné řízení zavlažovacího procesu