Možnosti použití zavlažovacího systému při zalévání zahrady jsou široké. Když se řekne závlaha, většina lidí si přestaví zavlažování trávníku, jeho postřikováním a kropením pomocí postřikovačů, kropičů, zavlažovačů a rozprašovačů.

Na zahradě můžeme ale zavlažovat i výsadbu, vrostlé stromy, truhlíky, zelené stěny, skalky, skleníky a záhonky. Výjimkou není ani zavlažování přímo v interiéru a nemusí to být rovnou zimní zahrada. Často se zavlažují i zelené střechy, kde by vegetace bez zavlažování jistě dlouho nepřežila.

ZAVLAŽUJEME ZAHRADY - TRÁVNÍK

Nejčastější využití automatizovaného zavlažování je právě při zalévání trávníků zahrady. Ten kdo nějaký trávník zavlažoval, a podařilo se mu udržet travičku zelenou po celé léto, to jistě potvrdí. Závlaha by měla probíhat v pozdních večerních hodinách nebo brzo ráno.

Automatický závlahový systém se instaluje pod povrch, je tedy zcela neviditelný. Výsuvné postřikovače se montují v rovině terénu a najít je pouhým pohledem bez spuštění zavlažovacího procesu není v trávníku vůbec snadné. To má své výhody při sekání a další údržbě.
Instalaci zavlažování je nejvýhodnější provádět před realizací zahrady. Některé přípravné práce dokonce současně s výstavbou.
Zavlažování se dá samozřejmě doinstalovat i do starších zahrad kde se doposud kropilo hadicí, nebo se trávník nechal na pospas přirozeným srážkám. Ani instalace do udržovaného trávníku není problémem.

Výběr materiálu a komponent pro zalévání trávníků je tak bohatý, že uspokojí každou zahradu. Stejně tak způsoby ovládání a řízení závlahy.

ZAVLAŽUJEME ZAHRADY - VÝSADBA

Zavlažování výsadby je nejvíce nutné v čerstvě založené zahradě, nejméně první 2 roky, než výsadba zakoření. Ani po tom není na škodu keře a stromy čas od času zalít, hlavně v období dlouho trvajícího sucha a nedostatku deště. Rozdíl je patrný i při instalaci zavlažování do starších kvetoucích keřů. Při dostatku vláhy a půdní vlhkosti kvetou i za velkého sucha a vysokých teplot.

Do výsadeb se zavlažování provádí převážně kapkovacím potrubím vedeným na povrchu mezi výsadbou. Bývá zasypáno mulčem, nebo kačírkem. Větší keřové skupiny a skalky se také zavlažují rozstřikem a mlžením shora. Často se oba způsoby zavlažování kombinují, kapkovací potrubí poslouží k závlaze kořenového systému a postřik s hora smyje prach a ochladí keře v teplých letních nocích.

Nádherná zahrada s perfektním trávníkem zavlažovaným postřikovači s rotační tryskou.

Částečná střešní zahrada nad garáží, zavlažovaná rozprašovacím postřikovačem. Několik týdnů po výsevu.

Postřikovače se musí navzájem překrývat. Také musí mít správný tlak.

Rozprašovací postřikovače Pro Spray, 3 týdny po instalaci do trávníku. Drážka po půdní fréze už není vidět.

Zavlažování svahu s výsadbou kapkovacím potrubím na rozloze asi 900 m².

img_divider

Výhody Automatického Zavlažování

Z opakované činnosti se časem vytratí radost. Stejně tak je tomu i u každodenního opakovaného zalévání trávníku. Dopřejte sobě i svému trávníku dostatek radosti.

Úspora času potřebného každý den k zalévání
Rovnoměrná a pravidelná závlaha trávníku a výsadby
Šetření vodou zaléváním v nočních hodinách
Plně automatický provoz závlahy po celou sezónu
Jednoduché a přehledné řízení zavlažovacího procesu

Bude záležet i na podloží na kterém trávník leží, tvaru plochy, zastínění, vegetačním pásmu atd. Obecně se ale dá říct, že studna na výměry od 500m² bude dobrou investicí.
Členitost zahrady není pro zavlažovací systémy podstatná. Na členitých zahradách bývá větší množství postřikovačů a obvykle se dělí na více sekcí. To se většinou odrazí na ceně. Pokud zahradu teprve plánujete, obraťte se na nás, poradíme Vám čemu se vyvarovat.
Samozřejmě, tomu kdo nezaléval trávník před instalací, zavlažování vodu neušetří. Ale těm, kteří touží po zeleném trávníku a doposud zalévali kropením, vodu určitě ušetří. Zavlažuje se pozdě v noci a brzo ráno, kdy není tak velký odpar a voda je efektivně využitá. Dávkování provádí automatická závlaha rovnoměrně a v pravidelných intervalech.
Máte o zavlažování zájem?