K ovládání a řízení zavlažování se používají tzv. ovládací jednotky. Základní dělení těchto jednotek se dá členit podle napájení, možnosti instalace a použití.

Napájení ovládací jednotky

Ovládací jednotky jsou napájeny transformátorem, nebo baterii. Existují i jednotky kombinující baterie a solární zdroj energie.

Tam, kde je to možné je lepši volit ovládací jednotku napájenou transformátorem. Transformátor je na běžné síťové napětí 230V a jeho výstupem je bezpečný střídavý proud 24V, kterým jsou ovládány elektroventily s cívkou (solenoid). Transformátor je oddělovací takže by nemělo při jeho poruše (spálení primárního obvodu) dojít k přenosu nebezpečného napětí na elektroventily. Transformátory jsou vyráběny na stěnu, nebo jako adaptér do zásuvky. Některé jednotky už mají transformátor integrovaný, stačí tedy zapojit jen přívodní kabel.

Tam, kde zdroj elektřiny nemáme zvolíme řídící jednotku bateriovou na 9V. Zde je trošku zúžený výběr buď jednotkou na stěnu (max. 12 sekcí), nebo vodotěsnou do šachty (max. 6 sekcí). I přes jisté omezení pokryje tento výběr veškeré potřeby zavlažování na místech bez elektřiny. Oba zmíněné druhy jednotek podporují připojení solárního panelu.
Využití se pro ně najde v zemědělství, zahradnictvích ale i na zahrádce kde by se kvůli přívodu elektřiny muselo hodně kopat. Bateriové ovládací jednotky jsou určeny pouze pro cívky elektroventilů na 9V.

Možnosti instalace ovládací jednotky

Způsobem instalace se dají rozdělit ovládací jednotky ještě do tří skupin.

Jednotky do interiéru. Ty nemají žádnou ochranu proti vodě a montují se na stěnu někde v zázemí. Zpravidla nemají ani transformátor, který se instaluje někde poblíž jednotky.  Kabely transformátorů jsou dlouhé cca 4m.

Jednotky vodovzdorné. Jsou schované ve vodovzdorném kabinetu, ten je uzamykatelný.  Svou konstrukcí jsou určeny do venkovních prostor, lepe pod přístřešek, ale zvládnou i provoz bez něj. Většina těchto jednotek má už integrovaný transformátor. Tyto jednotky jsou sice vodovzdorné ale nesmí se instalovat do šachet a špatně větraných prostor s vysokou  vlhkostí vzduchu.

Poslední kategorii jsou jednotky vodotěsné. Jsou pouze na baterie a jejich konstrukce umožňuje přímý styk s vodou včetně ponoření. Instalují se do šachet s elektroventily, nebo můžou zůstat i venku.

Veškeré popsané jednotky je dobré chránit před přímým slunečním zářením!

Použití ovládací jednotky

Můžeme vybírat asi z 10 - ti druhů jednotek. A ty jde rozdělit podle toho na kolik jsou sekcí (zavlažovacích okruhů). Kolik senzorů a jakých k nim lze připojit. Kolik mají programů. Jaké mají komunikační a ovládací schopnosti. Jak se dají rozšířit o další moduly. V zásadě platí že pro běžnou zahradu, menší a středně velké plochy do 1 000 m², bude mít jednotka pevný počet sekcí, 3 programy a půjde k ní připojit čidlo srážek, což umožňuje i ta nejjednodušší jednotka. Bude také záležet na investorovy, co od ovládání závlahy očekává a jaké jsou jeho požadavky.

Přehled nejpoužívanějších ovládacích jednotek. Používáme převážně ovládací prvky HUNTER .

Správný výběr ovládací jednotky se musí provést při návrhu zavlažování.